Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), soldan birçok siyasal hareketin solda yeni parti arayışları içerisinde bir araya gelmesi sonucu 13 Mart 2010’da kuruldu.


SHP’nin (Sosyaldemokrat Halk Partisi) 3. Olağanüstü Kurultayı’nda EDP’ye katılmasıyla, EDP’nin başkanlığına varılan mutabakat sonucu daha önceleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak da görev almış olan solcu ve demokrat bir isim olan Kürt-Alevi kökenli Ziya Halis getirildi.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’den ayrılan Özgürlükçü Sol Hareketin çok büyük bir kısmı EDP’nin başından beri kuruluşu içinde aktif bir biçimde yer almıştır. Eşitlik ve Demokrasi Partisi(EDP) Türkiyenin her yerinde hızla kitleselleşmektedir. Komünal çalışma sistemiyle toplumun içinde çok hızlı bir şekilde sempati kazanmayı başarmıştır. İzmir, İstanbul, Ankara, Tokat, Manisa, Aydın gibi birçok bölgede ÖDP’den tekrar yeni bazı istifalar olmuş ve bunların içinden de tekrar Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP)’ye katılan kesimler olmuştur.
EDP bir yıl içinde kısa sürede tüm Türkiye’de örgütlenme çalışmalarını hızla yürüterek seçimlere katılabilmek için gerekli olan örgütlü il sayısı ve genel kongre yapmış olmak şartını yerine getirdi. Dolayısıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından 12 Haziran 2011 Seçimleri ne girebilmeye hak kazanmış 27 partiden biri olarak ilan edildi. Parti Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu ile seçimlere katıldığından kendi başına seçime katılmama kararı aldı ve YSK’ya aday listesi vermedi.

 

Kısaltma: EDP
Genel Başkan: Ferdan Ergut
Genel Sekreter: Hüner Buğdaycıoğlu
Slogan(ları) : “Herkese Eşitlik, Her Yerde Demokrasi…”
Kuruluş tarihi: 14 Mart 2010
Siyasi görüşü: Özgürlükçü Sol
Politik pozisyon: Sol