St. Basil’s Cathedral (Google, 12 Temmuz Logosu)

Renkli ve Suluboya şeklinde bir logo olmuş 🙂 Google & Google TR  

http://www.google.com.tr/#q=St.+Basil%27s+Cathedral&ct=stbasilscathedral11-hp&oi=ddle&fp=cfcb44f78ea0835c&biw=1280&bih=763

Peki Anlamı nedir? (Yazı Alıntıdır..)

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’da rengarenk kubbeleri ve ilginç mimarisiyle bilinen ve çoğu kez Kremlin Sarayı ile karıştırılan katedraldir. St. Basil’s Cathedral Korkunç İvan tarafından 1555-1561 yılları arasında zaferleri kutlamak amacıyla yaptırılmıştır ve 8 kubbesi de farklı farklı zaferleri temsil etmektedir. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yükseklikte olan St. Basil’s Cathedral ‘in mimarının daha güzelini başka yere yapmaması için Korkunç İvan tarafından kör edildiği rivayet edilir.
 
1552 yılında: Tatarlar’a karşı zafer kazanınca, bu zaferin anısına; Rus Çarı Korkunç İvan tarafından yaptırmış. Mimarları: Barma ve Postnikov’dur. St. Basil’s Cathedral 1561 yılında tamamlanmış. En büyüleyici tarafı: uzunluklarının birbirinden farklı olması ile değişik bir görünüş sergileyen, 8 kubbesidir. Birbirinden bağımsız duran bu kubbeler: Kazan seferinin en önemli olaylarını sembolize eder. St. Basil’s Cathedral ‘in en yüksek kubbesinin tepesinin altın kaplamalı olması ve özellikle katedralin gece ışıklandırıldığında, birbirinden renkli çinileri ile göz doldurmasıyla ayrı bir güzellik katar.
 
Bir efsaneye göre: Çar Korkunç İvan: bu kiliseyi yapan mimarların gözlerini oydurmuş, çünkü başka bir yerde aynı güzellikte bir kilise yaptırmasını istemiyormuş.
 
St. Basil’s Cathedral ‘in zarif görünüşü: 12’nci yüzyılın ikinci yarısında biraz değiştirildikten, yani bazı yerleri yeniden inşa edilip resimlerle süslendikten sonra, günümüze ulaşan son şeklini almıştır.
 
Ancak: bir gerçek daha var, mekanın dış cephesi her ne kadar muhteşem görünse de, içi o kadar güzel değil. Yani: iç mekanı gördüğünüzde, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak: merkez kilisenin çevresindeki 8 şapel içinde: güzel freskler var. 1588 yılında: Hz. İsa uğruna aklını yitiren, Aziz Vasili’nin kalıntılarına (naşına) ev sahipliği yapan bir şapel daha eklenmiş. Daha sonraki dönemde:  St. Basil’s Cathedral ‘in tümü, bu şapelin adı ile anılmaya başlanmış. St. Basil’s Cathedral Rusya Hükümeti tarafından halen kullanılmaktadır
 
St. Basil’s Cathedral ‘inin önünde: bir bronz heykel var. Minin ve Pojarski’nin heykeli.
 
Sosyal medyada St. Basil’s Cathedral hakkında yazılanlar…
 
korkunç ivanın tamamlandığında (daha güzelini yapmasın diye) mimarının gözlerini oydurduğu mimari harikası, moskof’un gülü..
 
1554-1560 yillari arasinda yapilmis katedral. sekizgen seklinde olan tabanin uzerinede 8 tane kubbe vardir. bu kubbelerin herbiri alinan buyuk askeri zaferlere adanmistir.
 
rusya – moskova’da farklı mimarisi ile dikkat çeken katedral.
 
16 yuzyilda* korkunc ivan tarafindan tatarlardan kazak sehrinin alinmasi anisina yapilmis, moskovanin, hatta rusyanin simgesi haline gelmis, insanlarin kremlin sandigi ama kizil meydanda kremline komsu olan, insanin bakmaya doyamadigi muhtesem yapi.
 
söylentiye göre korkunc ivan, insaat tamamlandiktan sonra bu katedralin mimarinin gözlerini oydurmustur, baska yerde benzerini yapamasin diye.
 
her gidenin kafadan önünde fotoğraf çektirip büyüttürüp duvara astırdığı şahane yapı. bundan bir hafta önce ben de çektirmiştim .
 
halk arasinda aziz feslegen kilisesi diye bilinir.
 
kazan sehrinin tatarlardan alinmasi anisina yaptirilan sahane güzellikteki katedral.
 kizil meydanda bulunur ve kremlin sarayi sanilir bircok kisi tarafindan.
 
çar korkunç ivan tarafından yaptırılan katedraldir. 1550 yılında başlanmış 1560 yılında bitirilmiştir. 11 bölümü ve 8 kubbesi bulunmaktadır. kubbelerin özelliği ise; her kubbenin boyu farklıdır, hepsi farklı renklidir, ve ayrı motiflerle süslenmiştir lakinn hepsinin başı yuvarlak ve sarmaldır. en yüksek kubbenin üstü altın yaldızlıdır. kubbeler şark ve islam mimarisinden etkilenerek yapılmıştır. mimar barma tarafından yapılmıştır. söylentilere göre de korkunç ivan mimar barma’nın gözlerini oydurmuştur. bunun sebebi ise daha güzelini yapmasın diyeymiş.
 
ivan grozni önderliğindeki rusların 1552 yılında kazan ı fethi sonrasında, kazan da bulunan görkemli kulşerif camii model alınarak yapılmış katedral. soğan başı gibi yuvarlak kubbeleri ve süslemeleri mimari anlamda şark etkilerini göstermektedir.
 
sogan kubbeli tipik rus mimarisini yansitan kizilmeydandaki muhtesem kilise. bunun aynisindan, emin degilim ama hatta daha buyukleri de olabilir, st. petersburgda iki tane gordum. mimarinin gozleri oyulmussa bile bir ise yaramamis.
 
8 kubbesinin altında da ayrı ayrı kiliseler mevcut olan dünyanın belki de en bilindik görünüme sahip katedrali. st. petersburg’daki benzeri kilisenin adı dökülen kan kilisesidir (church on spilled blood) suikaste kurban giden çar alexander ii anısına yapılmıştır.